Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 11543371



*

nr 1154 3371


SCULPTURE

"Stubbe", Maiolica, ceramics, height: 62 cm, fotnagg.


"Stubbe", majolika, keramik, höjd: 62 cm


Condition: fotnagg

Estimate:

600

Sold:

SEK 2600

Auction date:

Monday January 8 2018
at 19:40:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/12 14:13:54 1      300 kr
27/12 00:41:03 2      400 kr
4/1 14:02:22 3      800 kr
5/1 19:44:40 4      600 kr
5/1 19:44:40 3      700 kr (Robot)
5/1 19:45:14 4      900 kr
8/1 18:53:57 5      1.100 kr
8/1 19:26:42 6      1.100 kr
8/1 19:26:42 5      1.100 kr (Robot)
8/1 19:27:26 7      1.500 kr
8/1 19:31:38 3      1.300 kr
8/1 19:31:38 7      1.400 kr (Robot)
8/1 19:32:07 3      1.600 kr
8/1 19:32:35 3      1.800 kr
8/1 19:32:52 7      1.900 kr
8/1 19:33:27 3      2.200 kr
8/1 19:33:58 7      2.200 kr
8/1 19:33:58 3      2.200 kr (Robot)
8/1 19:34:58 7      2.400 kr
8/1 19:35:14 3      Vinnande bud
8/1 19:35:27 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk majolika skulptur
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr